24.8 C
София
събота, 14 юни, 2025

Тънкости при торене на ягоди за едри плодове и обилна реколта

Ягодите са едни от най-обичаните плодове, който се предпочитат често както от по-опитните градинари, така и от любителите.

За да се радвате на тези сочни, ароматни и наистина вкусни плодове, е нужно не само внимание и грижа, но и знание за правилната грижа при тяхното отглеждане.

Прочетете повече за всички тънкости при торене на ягоди, за да се сдобиете с месести, едри и сочни плодове.

Кога да започнете торене на ягоди

Торенето трябва да започне още рано през пролетта, преди растенията да започнат активният си растеж.

В този етап ягодите имат най-силна нужда от азот, който да стимулира образуването на нови листа и корени. Ако се пропусне ранното торене, растенията ще стартират сезона слабо и това драстично ще намали броя на цветовете.

Затова е най-добре е да използвате бързодействащ азотен тор, но в умерени количества, за да избегнете прекомерно развитие на листна маса.

Торене на ягоди по схема

Етап Вид тор Начин на прилагане Цел/Ефект
Есен (преди засаждане) Оборски тор или компост 10-15 кг/м², вкопан в почвата Обогатява почвата, подобрява структурата
Ранна пролет (след затопляне) Амониева селитра (азот) 20-30 г/м², разпръснато и леко вкопано Стимулира растежа на листа и корени
Преди цъфтеж Сложен тор NPK 15:15:15 20-25 г/м², поливане след разпръскване Осигурява балансирано подхранване
При оформяне на плода Калиев сулфат + дървесна пепел 20 г калий/м² или 200 г пепел/м² Подобрява вкуса, размерите и сладостта
След първата беритба Калциев нитрат или листен тор Листно подхранване на 7-10 дни Укрепва растенията, подпомага втора вълна

 

1. Органични торове (основа за здрава почва)

  • Разложен оборски тор или компост – внася се есента или рано напролет, преди началото на вегетацията. Подобрява структурата на почвата и доставя дълготрайни хранителни вещества.
  • Пилешки тор (внимавай с дозата!) – богат на азот, стимулира растежа на листната маса, но в малки количества, за да не се пренаторят растенията.

2. Торене на ягоди с минерални торове (за насочено подхранване)

  • Азотен тор (амониева селитра, карбамид) – в началото на пролетта, за силен растеж на листата и стъблата. Използва се умерено – излишъкът води до буйна зеленина, но малко плод.
  • Калиеви торове (калиев сулфат) – в периода на цъфтеж и залагане на плодове. Помага за образуването на едри, сладки и ароматни плодове.
  • Фосфорни торове (суперфосфат) – подобрява цъфтежа и кореновата система. Полезен още през есента или ранна пролет.

Виж още: Бързорастящи плодове, които можете да засадите сега и да им се насладите още това лято

3. Листно подхранване (бърз ефект)

  • Разтворими торове с микроелементи – използват се по време на цъфтежа и наливането на плодовете. Подобряват усвояването на хранителни вещества.
  • Калциев нитрат – предпазва от омекване и загниване на плодовете, укрепва стените на клетките.
  • Домашни средства – запарка от коприва или дървесна пепел, богати на калий и микроелементи.

Торене на ягоди преди и по време на цъфтеж

Когато ягодите започнат да се подготвят за цъфтеж, най-добре започнете да ги подхранвате с фосфор и калий.

Фосфорът подпомага развитието на кореновата система и подобрява устойчивостта към болести, докато калият подобрява захарността и размера на ягодите.

Затова по време на този период е добре да се използват торове с концентрирано съдържание на фосфор и калий. Като подхранването трябва да се прави на влажна почва, за да се улесни повече усвояването от корените.

Торене след беритба за подготвяне на следващата реколта

Много градинари пренебрегват есенното торене, което е е стратегическа грешка, която може да струва много. След самата беритба ягодите започват да трупат сили за следващия сезон и имат нужда отново от фосфор и калий.

В този момент, растенията изграждат нови корени и залагат бъдещите плодни пъпки. Затова ако се подхранят правилно, следващата година ще се отличават с още по-ранен и буен цъфтеж.

Торът който ще се използва обаче трябва да е с ниско съдържание на азот, за да не се стимулира излишният им растеж преди зимата.

Виж още: Пръскане с бордо микс за 10 литра

Видове торове и как да изберете правилния

За да се радвате обаче на сочни, ароматни и наистина вкусни плодове, е нужно не само внимание и грижа, но и знание за тънкостите при тяхното отглеждане.

Органичните торове, като добре угнил оборски тор, компост или биохумус, са отличен избор за поддържане на здрава почва за ягодите. Като те не само подхранват растенията, но и подобряват структурата на почвата и задържането на влага.

Минералните торове от своя страна са по-концентрирани и позволяват по-прецизно дозиране, затова и трябва да се използват по-внимателно, за да не се натрупат соли.

Важно е обаче, да не забравяте винаги да се съобразявате с типа почва и нуждите на вашият конкретен сорт ягоди.

Правилното и навременно торене на ягоди е от съществено значение за изобилната им реколта. Ако се спазват сезонните нужди и се приложат всички тънкости при торене, резултатите няма да закъснеят. Инвестицията в качествено подхранване много бързо ще ви се отплати с вкусни плодове, здрави растения и богата реколта.

Виж още: Какво да засадим през Май месец: наръчник за градинаря

снимка: Adobe

Още от категорията
Последни