24.8 C
София
събота, 14 юни, 2025

Отглеждане на моркови в саксия: ръководство за успешна реколта у дома

Отглеждането на зеленчуци у дома може да бъде не само е приятно, но и изключително полезно занимание.

Тези кореноплодни, макар да изглеждат взискателни, всъщност се поддават много добре на метода за отглеждане на моркови в саксия.

Затова ако разполагате с подходящи условия и следвате тези стъпки, може да отгледате едри моркови дори и в саксия, а като  бонус, няма да имате нужда дори от външна градина или дворт, защото може да поставите саксиите дори на терасата.

Избор на подходящ сорт за отглеждане на моркови в саксия

Преди да започнете със самото засаждане, трябва внимателно да изберете подходящ сорт моркови. Късите и компактни сортове като Парижки, Амстердамски или са идеални за саксийно отглеждане.

Те не се нуждаят от дълбока почва и се развиват добре дори в ограничено пространство, каквото предоставя една саксия. За добър резултат избягвайте дългите сортове, тъй като те изискват значително по-дълбоки съдове.

Изборът на правилния сорт още в самото начало ще улесни целия процес на отглеждане и ще повиши шансовете за добра реколта.

Каква саксия и почва са необходими за добър растеж

Саксията за моркови трябва да бъде най-малко 30 сантиметра дълбока. Широчината също е от значение, защото колкото по-широка е саксията, толкова повече моркови можете да засадите едновременно.

Задължително саксията трябва да има дренажни отвори, за да се избегне задържането на излишна влага в корените.

Щом се отнася до почвата, тя трябва да бъде рохкава, лека и богата на хумус. Важно е да избягвате използването на глинеста или прекалено тежка почва, защото тя ще  затрудни развитието на кореноплодите.

Грижи при отглеждане на моркови в саксия

Семената трябва да се засадят директно в почвата, на дълбочина около 1 сантиметър, с разстояние поне 3 сантиметра между тях.

След самото покълване, когато растенията достигнат височина от около 5 сантиметра, трябва да се проредят, така че най-силните да останат на 5 до 7 сантиметра разстояние.

Поливането трябва да бъде редовно, но внимателно, защото както пресъхването, така и излишната влага са вредни за морковите. Като е препоръчително да се полива в ранните сутрешни или късни следобедни часове, за да се избегне изпаряване.

Виж още: Тънкости при отглеждане на тиквички

Светлина, температура и защита от вредители

Морковите обичат слънцето и топлината, така че разположете саксията на място с поне 6 часа дневно пряка светлина.

В случай на горещини над 30 градуса, трябва да защитете саксията с полупрозрачен плат, за да не прегреят корените им.

Като би било полезно да засадите около морковите лук или чесън, които отблъскват част от основните вредители на това растение по естествен начин.

Тънкости и правила за колтучене на домати

Прибиране на реколтата и съхранение

Морковите обикновено достигат пълна зрялост между 70 и 90 дни след засяване, спрямо техният сорт.

Най-добре ще разберете, че са готови за прибиране, когато горната част на моркова започне да се показва над повърхността на почвата. Тогава ги извадете внимателно, като хванете за зелената част и издърпате леко нагоре, без да късате.

След изваждането им ги измийте с хладка вода и ги подсушете добре преди съхранение. За по-дълго запазване ги съхранявайте в хладно и тъмно помещение или в хладилник, в хартиена торбичка или пластмасов съд без капак.

Правилното отглеждане на моркови в саксия е чудесен начин да се доближите до природата и вкуса на истинските зеленчуци. С малко внимание и правилни грижи ще имате възможност да се сдобиете с отлична домашна реколта. Освен това процесът ще ви донесе удовлетворение и чувство за постижение, което трудно може да се сравни с нещо друго.

Може да ви интересува още: Съвети за отглеждане на едър и месест пипер

снимка: Adobe

Още от категорията
Последни