19.8 C
София
неделя, 16 март, 2025

Кога проглеждат бебетата? Зрение на бебето по месеци

Чудите се кога бебетата проглеждат и започват да виждат света така, както го виждате и вие? Научете как зрението на бебето се развива с течение на времето и за какви етапи да следите.

Вълнуващо е да гледате как бебето започва да изследва света извън утробата, особено когато зрението му започва да се развива. През първите шест месеца от живота си те ще започнат да виждат света в живи цветове и с нарастваща дълбочина и яснота. Зрението на новороденото се изостря постепенно през първите няколко години от живота и, както при други важни аспекти на растежа и развитието, то се променя и подобрява през всеки изминал ден.

Кога проглеждат бебетата?

И така, колко силно е зрението на новороденото и колко надалеч може да вижда? Бебетата проглеждат още от раждането, но зрителната им система се развива постепенно, като през първите седмици разпознават само груби контрасти и силуети на близко разстояние, към края на първия месец или малко по-късно започват да следят движещи се обекти, а между втория и третия месец зрението им осезаемо се подобрява.

По принцип новородените започват да виждат един размазан свят. Когато бебето се роди зрението му не се простира по-надалеч от 20 см и няма да е перфектно дори за първите три до пет години. Това означава, че животът който ще започне да изследва, ще изглежда доста размит през първите няколко месеца.

График за развитие на зрението на новороденото

Какво вижда бебето до първите 3 месеца

През първата седмица след раждането до 3-тия месец бебето може да се фокусира само върху предмети и хора, които са наблизо, на около 15-25 см от лицето си .Това е колкото разстоянието между бебето и любимия човек, който го държи и храни. Новороденото също може да задържи погледа си само за няколко секунди и все още няма да може да направи разликата между два различни обекта.

Не се тревожете, ако очите на вашето бебче може да изглеждат кръстосани или блуждаещи. През първите няколко месеца от живота, очите на бебето може да изглеждат така, сякаш не работят по идеално координиран начин.

В крайна сметка, когато бебето порасне зрението му ще се засили и то ще може да задържи погледа ви за малко по-дълго и ще започне да движи очите си, без да се налага да обръща глава, за да проследи обектите в движение. Първоначално мозъкът не е достатъчно добре развит, но до 2-3 месеца бебето трябва да може да фиксира обект и да го следва, докато се движи в пространството. До 3-ия месец бебетата ще започнат да местят главата и тялото си, за да достигнат до тези движещи се обекти, което прави момента идеален за привличане на вниманието на бебето с лесни за хващане дрънкалки и други играчки.

Зрение на бебето от 4 до 6 месеца

Светът ще придобие изцяло нов оттенък между четирите и шестте месеца, когато бебето е по-способно да вижда цветовете и да възприема дълбочината. В този момент очите на бебето трябва да гледат в една и съща посока и да работят заедно за обработка на информация. Бебето ще придобие по-добър контрол върху движенията на очите си и уменията за координация ще продължи да се подобрява.

Яснотата на зрението на бебето и възприятието за дълбочина (способността да вижда триизмерно) също ще се подобрят. До 4 месеца очите на бебето ще работят заедно и не трябва да се пресичат толкова често, а след 6-тия месец ще спрат да се пресичат напълно. На тази възраст те също ще могат да виждат чак до другия край на стаята.

Бебешко зрение от 7 до 9 месеца

На този етап зрението на бебето се развива още повече. То ще продължава да се изостря по отношение на зрителна острота и дълбочина, както и цвят. Освен това бебетата на тази възраст могат да разпознават форми и модели. Те ще могат да ви разпознаят от другия край на стаята и ще виждат много по-далече. Това отчасти се дължи на дейност като пълзене, което може да се случи около 8-мия месец. Това помага за по-нататъшното развитие на координацията око-ръка-крак-тяло.

Зрение на бебето от 10 до 12 месеца

Чудите се кога бебетата могат да виждат ясно? Това започва да се случва около този времеви диапазон между десетия месец и 1 година. Всъщност в този момент бебетата могат да виждат почти толкова добре, колкото и възрастните. Въпреки това, повечето бебета все още не могат да виждат стандартната очна диаграма, докато не пораснат  още малко.

Кога бебетата започват да виждат цвят?

В началото зрението на бебето е твърде слабо, за да прави разлика между цветовете. По време на периода на новороденото те ще виждат предимно диапазони от светлина и тъмнина, докато ретината им се развива (т.е. нюанси на бяло, черно или сиво и евентуално някои ярки цветове (според Американската академия по офталмология ). Те също са склонни да бъдат чувствителни към светлина през първите няколко месеца. Ето защо черно-белите и играчките с висок контраст са толкова добри за малките бебета.

Тъй като зрението на бебето се подобрява през седмиците и месеците след раждането, то ще започне да улавя различни нюанси, особено червено и зелено – и скоро ще може да вижда всички цветове. В проучвания е доказано, че бебетата реагират на червено, зелено, синьо и жълто, започвайки от 3 месеца и нагоре. Пастелните цветове все още може да се окажат трудни в този момент, но бебето ще продължи да подобрява зрението си и до около 5 месеца ще има добро цветно зрение, макар и не толкова развито като това на възрастен.

Кога бебетата започват да виждат ясно?

Според повечето експерти в областта пълното, ясно зрение обикновено се установява до около 6 месеца и, както беше отбелязано, бебетата могат да виждат толкова добре, колкото и възрастните до около 10 до 12 месеца. Повечето малки деца са леко далекогледи, но това ще се подобри с възрастта. Координацията око-ръка, както и възприятието за дълбочина, обикновено са добре развити до 2-годишна възраст. Това обяснява защо малките деца винаги са в движение и са толкова любопитни да изследват заобикалящата ги среда.

Забелязване на проблеми с развитието на зрението на бебето

Наличието на проблеми с очите и зрението при кърмачета е необичайно, но не рядко явление. Повечето бебета започват със здрави очи и започват да развиват зрителните способности, от които ще се нуждаят през целия живот без затруднения. Възможно е обаче да се развият проблеми със здравето на очите и зрението. По-долу експертите изброяват някои проблеми със зрението на очите и бебето, за които трябва да знаете. Само не забравяйте, че въпреки че изброеното е само насоки, всяко бебе ще достигне етапите със свое собствено темпо. Консултирайте се с вашия педиатър, ако:

  • бебето не прави зрителен контакт на възраст около 3 месеца;
  • те не проследяват предмети или лица с очите си до 4 месеца. (Това може да означава проблем със зрението на новородено);
  • техните очи се обръщат навътре или навън до 6 месеца, особено ако честотата на поява се увеличава, а не намалява с възрастта;
  • бебето не посяга към предметите пред себе си и не се движи около предметите по пътя си;
  • очите блуждаят постоянно (това може да означава проблем с контрола на очните мускули);
  • прекомерно сълзене (това може да сигнализира за запушени слъзни канали);
  • секреция от едното или двете очи или зачервени и корави клепачи (това може да са признаци на очна инфекция);
  • очите многократно трептят или се движат ритмично (състояние, наречено нистагъм);
  • бебето често накланя главата си, когато гледа нещата;
  • бебето има бял, а не червен рефлекс на снимките;
  • зениците на бебето са с различна големина;
  • изключителна чувствителност към светлина (може да показва повишено очно налягане);
  • често триене на едното или двете очи;
  • очите на бебето остават фиксирани в кръстосано или изкривено положение за дълъг период от време;

Появата на който и да е от тези признаци изисква незабавно внимание от лекар за пълен преглед на очите им. Проблемите със здравето на очите не са често срещани, но ако са налице, ранното откриване и лечение предлагат най-доброто бъдеще за вашето мъниче.

Как да помогнем за развитието на зрението на бебето

Според експертите родителите могат да направят много, за да подпомогнат развитието на зрението на новороденото и бебето. За да подпомогне развитието на зрението на новороденото, може да използвате нощна лампа или друга слаба лампа в стаята на бебето, да говорите с бебето, да държите предмети на 15-20 см от тях и да сменяте страните при всяко хранене. Предлагането на подходящи за развитието на бебето играчки също е от ключово значение. За новородените това означава предмети с висок контраст и ярки цветове.

Наред с предоставянето на много визуални стимули, не забравяйте да защитите очите на бебето, когато сте навън, със слънчеви шапки, сенници и др. Също така се препоръчва да се провеждат редовни прегледи при педиатър.

снимка: Adobe 

Виж още:

Източници:
www.aao.org
www.nhs.uk

Още от категорията
Последни