11.8 C
София
петък, 18 април, 2025

Какво се прави със старото великденско яйце

След като отмине Великден често остава въпросът: какво се прави със старото великденско яйце, особено с първото – това, което е било боядисано в червено и е пазено „за здраве“? Традицията около него е дълбоко вкоренена в православната вяра и народните обичаи и носи своята символика.

Символиката на червеното яйце
Първото боядисано яйце, обикновено в червено, се пази в дома като знак на защита, здраве и благословия за цялото семейство. Червеният цвят символизира кръвта на Христос, а яйцето възкресението и новия живот. Затова се поставя на видно място при иконите, на лавица или в домашния олтар, и остава там цяла година, до следващия Великден.

Какво се прави със старото великденско яйце

Следващата година, преди да се постави новото великденско яйце, старото яйце от миналия Великден се премахва, като най-често се зарава, хвърля се в река или се оставя в църковния двор. С него не се борави небрежно, защото се смята, че то е събрало духовна енергия и символична сила. Най-често срещаните обичаи включват:

  • Заровяне в земята – най-разпространената практика е яйцето да се заравя в двора, обикновено близо до входа или под плодово дърво. Това се прави с вяра, че ще носи плодородие, здраве и закрила на дома.
  • Хвърляне в река или течаща вода – водата се смята за очистваща сила. Според народните вярвания, така се „отмиват“ болести, злини и нещастия.
  • Оставяне в селско гробище или църковен двор – на места със силна духовна енергия, някои хора оставят старото яйце на специално място с молитва за благополучие и покой.

Виж още: Какво не се прави на Великден?

Важно е да не се изхвърля в боклука, защото това се смята за неуважение към символиката на празника и към самата християнска вяра.

Какво означава, ако яйцето не се развали?

Има поверие, че ако старото яйце остане цяло и не се развали до следващия Великден, това е знак за късмет и здраве в дома. Смята се, че то е „чисто“ – било е прието от дома като благословия. Понякога хората дори го запазват за още една година като амулет, стига да няма промяна във външния му вид.

Старото великденско яйце не е просто остатък от празничната трапеза, а носител на символична защита, вяра и връзка с традицията. Отношението към него разкрива почитта към духовното наследство и желанието да се живее в хармония със силите на природата и вярата. Погрижете се за него с уважение, така, както се отнасяме към всичко свято и значимо в дома.

Виж още: Колко време се варят яйца за Великден

Още от категорията
Последни