Ето кои действия се считат за нежелателни и какво не се прави според православната вяра и българската народна култура.
Какво не се прави на Великден?
На Великден не се вършат тежки физически дейности, не се пере, не се чисти и не се прави друго рутинно задължение, тъй като денят е посветен на духовността и семейството. Забраняват се кавги, обиди и всякакви прояви на враждебност, защото празникът символизира мир и прошка. Не се пости, тъй като постите приключват в полунощ срещу Великден и се отбелязва празнична трапеза. На Великден не се боядисват яйца, яйцата се боядисват на велики четвъртък и в събтоа. Не се гадае, не се правят магически ритуали, нито се злорадства, съди или отказва поздравът „Христос Воскресе!“. Отдалечаването от добрите намерения към нуждаещите се също се смята за неприемливо на този светъл ден.
Не се гадае и не се правят магически ритуали
Великден е свещен ден, и според традицията не бива да се използва за гадаене, предсказания или каквито и да е ритуали, свързани с магия или суеверия. Вярва се, че всяка подобна намеса в невидимото през този ден е неуместна и дори опасна, защото може да наруши духовния ред и хармония.
Виж още: Как се правят натурални бои за Великден
Не се забравя на нуждаещите се
Едно от неписаните, но важни „НЕ“-та на Великден е да не се затваряме в себе си и собственото си благополучие. Отдалечаването от благотворителност и милосърдие на този ден се счита за проява на бездушие. Затова хората често носят храна на възрастни съседи, даряват яйца и козунаци, или просто отправят добра дума към самотните.
Не се съди и не се злорадства
Понякога празничните събирания изкушават към клюки, критики или горделиво сравнение. Традицията учи, че на Великден не се съди никого, защото денят е изпълнен с милост. Всяка форма на злорадство, завист или надменност се счита за особено непростима в деня, когато Христос е победил смъртта чрез смирение и любов.
Великден е време за духовно обновление, благодарност и споделяне. Забраните и препоръките не са ограничения, а покана за съзнателно присъствие в този свещен ден. Спазването им е начин да почетем не само традицията, но и собствения си вътрешен мир.