Какво е бебешко акне?
Това състояние известно още като неонатално акне, се проявява като малки червени или бели пъпчици по лицето на бебето, най-често по бузите, челото и брадичката. Това състояние засяга около 20% от новородените и обикновено се появява между втората и четвъртата седмица след раждането. В повечето случаи състоянието изчезва от само себе си в рамките на няколко седмици до няколко месеца.
Причини за бебешко акне
Точните причини за появата му не са напълно изяснени, но се смята, че основните фактори са някои от по-долните:
- хормони – хормоните на майката, предадени на бебето по време на бременността или чрез кърменето, могат да стимулират мастните жлези на кожата на бебето, водейки до появата на акне;
- незряла кожа – кожата на новородените е изключително чувствителна и незряла, което я прави по-податлива на различни кожни състояния, включително акне;
- генетична предразположеност – ако родителите са имали проблеми с акне, е възможно и бебето да прояви подобни симптоми.
Симптоми на бебешко акне
Основните признаци включват:
Малки червени или бели пъпчици
Те се появяват най-често по бузите, но могат да засегнат и челото, брадичката и понякога гърба на бебето.
Възпаление
Кожата около пъпчиците може да изглежда зачервена и възпалена, особено когато бебето плаче или е раздразнено.
Липса на черни точки
За разлика от акнето при тийнейджърите, бебешкото акне обикновено не включва черни точки.
Диагностика
Диагностицирането на бебешкото акне обикновено се извършва чрез визуален преглед от педиатър или дерматолог. В редки случаи, ако състоянието не се подобрява или се влошава, може да се наложат допълнителни изследвания за изключване на други кожни заболявания.
Лечение и грижа за кожата
В повечето случаи бебешкото акне не изисква специално лечение и изчезва от само себе си. Въпреки това, следните препоръки могат да помогнат за по-бързото възстановяване и предотвратяване на влошаване:
Поддържане на кожата чиста
Измивайте лицето на бебето с топла вода веднъж или два пъти дневно. Избягвайте използването на агресивни сапуни или почистващи средства, които могат да раздразнят кожата.
Избягване на мазни кремове и лосиони
Те могат да запушат порите и да влошат състоянието. Използвайте само продукти, препоръчани от педиатър.
Не търкайте и не стискайте пъпчиците
Това може да доведе до допълнително раздразнение или инфекция.
Избягване на дразнители
Слюнката, остатъците от мляко или грубите тъкани могат да раздразнят кожата. Поддържайте лицето на бебето сухо и чисто, като използвате меки кърпи.
Консултация с педиатър
Ако акнето не изчезва след няколко месеца или се влошава, консултирайте се с лекар. В редки случаи може да се предпишат леки медикаменти или кремове.
Кога да потърсите помощ
Въпреки че бебешкото акне обикновено е безобидно, трябва да се консултирате с педиатър, ако:
- акнето продължава повече от няколко месеца – продължителното наличие на пъпчици може да изисква медицинска оценка;
- появяват се признаци на инфекция – ако забележите гной, подуване или зачервяване, които се разпространяват, потърсете лекарска помощ;
- кожата изглежда твърде суха или раздразнена – ако забележите лющене, силно зачервяване или сухи петна, това може да е знак за друго кожно състояние като екзема или себореен дерматит.
Разлики между бебешко акне и други кожни състояния
Акнето при бебета не може да бъде объркано с други кожни проблеми при новородените. Ето някои състояния, които наподобяват бебешко акне, но имат различна причина:
- милиуми – малки бели точки по носа и бузите, причинени от натрупване на мъртви кожни клетки. Те не са възпалени и не изискват лечение;
- топлинен обрив (потница) – червени пъпчици, причинени от запушени потни жлези, най-често появяващи се в топло време;
- алергични реакции – ако бебето има обрив, който изглежда по-различно от бебешкото акне и е придружен от сърбеж, консултирайте се с педиатър за евентуална алергична реакция;
- себореен дерматит (млечни корички) – Може да причини зачервяване и люспести петна по скалпа и лицето, но не прилича на пъпчици.
Превенция на бебешкото акне
Няма сигурен начин да се предотврати акнето при бебета, тъй като то е свързано с естествените хормонални промени при новородените. Въпреки това, следването на няколко прости насоки може да помогне за намаляване на риска от дразнене на кожата:
- поддържайте лицето на бебето чисто и сухо;
- използвайте меки и хипоалергенни перилни препарати за бебешките дрехи.
Избягвайте прекомерното използване на козметични продукти върху кожата на бебето; - дръжте бебето на хладно място, за да предотвратите изпотяване и последващо дразнене.
Бебешкото акне е често срещано и временно състояние, което обикновено не изисква специфично лечение. То се причинява основно от майчините хормони и незрялата кожа на новороденото. В повечето случаи пъпчиците изчезват от само себе си в рамките на няколко седмици до месеци.
Правилната грижа за кожата, включително нежно почистване и избягване на дразнители, може да подпомогне по-бързото възстановяване. Ако обаче състоянието не се подобрява или забележите признаци на инфекция, е препоръчително да се консултирате с педиатър.
Родителите не бива да се тревожат прекалено, защото бебешкото акне не оставя белези и не е индикатор за бъдещи кожни проблеми. С търпение и правилна грижа кожата на вашето бебе скоро ще възвърне своята мекота и чистота.
снимка: Adobe
Виж още: